Літо надсилає нам прощальний повітряний поцілунок, а осінь вже розкриє свої жовтогарячі обійми. Початок осені у нас асоціюється з початком навчання у школі. Перші дні для всіх сповнені хвилюванням і метушнею. Лячно всім – вчителям, дітям, батькам. Особливо – якщо перший раз у перший клас. Як максимально знизити цей рівень хвилювань і зробити перехід легким і комфортним? Як засвоювати необхідні знання весело й цікаво? Дуже просто – у формі гри!

Ми підготували для вас підборку ігор для старших дошкільнят і молодших школярів. Умовно поділили ігри на дві групи.

 

Отже, перша група – це ігри на рахунок і логіку для старших дошкільнят і першачків, такі, які розвивають навички логічного мислення, вчать будувати стратегію, рахувати, аналізувати і систематизувати, й трохи… пофантазувати! І це зовсім не нудна математика чи читання! ;) Поїхали?

«Дві курки» 

Гра від автора шкільних посібників з логіки «Планета міркувань» Ольги Гісь. Розвиває логічне і творче мислення. Має 90 карток і два варіанти гри – швидкий і повільний. Мета гри для гравців – скинути свої карти. Гравці порівнюють свої карти і карту в центрі столу (на кону), знаходять щось спільне, скидають карту. Схитрувати не вийде – в правилах є система штрафів.

Підходить для дітей 5-7 років.

Тренує увагу, швидкість реакції, уміння аналізувати й систематизувати, емоції.

«Сплячі королеви» 

Гра навчить будувати стратегію і рахувати. Тут є чудові ілюстрації. Є королеви, яких треба розбудити й зберегти. Є королі, лицарі, дракони, блазні, а також чарівні палички й зілля. Подобається передовсім дівчатам, але й хлопцям теж. Є карти з цифрами, які можна використовувати для навчання лічбі й далі для розвитку навичок складання рівностей з різною кількістю доданків.

Підходить для дітей від 5 до 9.

Тренує увагу, лічбу, логіку, емоції.

       

«ГрибОк» відтворює процес «тихого полювання» - треба набрати корзинку з їстівними грибами. Серед карток грибів є також неїстівні – додатковий бонус – вивчення видів грибів! Є картки зі звірятками (білочка, їжачок, заєць і собака), які приносять гравцям додаткові здібності й допомагають швидше наповнити корзинку.

Підходить для дітей від 4-5 років.

Тренує навичку усної лічби, стратегію, комбінаторику, логіку, швидкість реакції.

   

«Мікрошки» 

Гра подібна до гри «ГрибОк». Метою є збирання ракушок. Мікрошки – це мі-мі-мішні жителі океану, які мають властивості відрощувати щупальця! В наборі є для цього прозорі картки з різним набором щупалець і ракушок. Для гри використовують картки з завданнями, за виконання яких гравець отримує кристали. Є простий і просунутий рівні. 

Підходить для дітей від 5 років.

Тренує логіку, просторове мислення, навичку лічби, швидкість реакцій.

«Груші на вербі» 

У грі пропонуються картки із зображенням овочів, фруктів і ягід, які сприяють розвиткові вміння розрізняти кольори, розпізнавати і розділяти овочі, фрукти й ягоди, перемикати увагугрупувати предмети за певною ознакою. У коробці пропонується 6 варіантів гри, кожен з яких має свої правила. Загальний принцип - в ігровій формі навчитися сортувати плоди за різними ознаками, будувати стратегії і все це весело, комфортно, спільно з батьками чи друзями. Ця гра стане в нагоді як в іграх з маленькими дітками, які з її допомогою будуть розширювати кругозір, словниковий запас, вчитимуться сортувати плоди за певними ознаками, так і для старших, які вчаться читати, спільно будувати стратегії, дізнаватися нові факти та вигадувати нісенітниці.

Підходить для дітей від 4 років.

Тренує логіку, усне мовлення, уміння аналізувати і групувати, швидкість реакції. 

  

Друга група – це ігри, що формують у дитини молодшого шкільного віку уміння вибудовувати причинно-наслідкові зв’язки, концентруватися на виконанні завдання, швидко мислити й реагувати, висловлювати й доводити свою думку.

  

«Кортекс: Битва умів»

Це ціла родина ігор із автономних частин (тобто у кожну з ігор можна грати окремо) - родина ігор для веселого і корисного проведення часу родиною До родини Кортекс належать: «Кортекс для дітей: битва умів», «Кортекс для дітей 2: битва умів»,  «Кортекс: битва умів», «Кортекс 2: битва умів», «Кортекс 3: битва умів».

Кортекс - це гра на увагу, логіку і швидкість реакції, аналіз і синтез, комунікативні й ораторські здібності. Адже завдання гри не лише швидко накрити картку, а й виконати правильно завдання й зуміти його пояснити. Винагородою за правильну відповідь стане фішка – частинка мозку, а переможцем стане той, хто зуміє зібрати цілий мозок! Крім можливості стати мега-мозком, гра дає шанс активізувати ще декілька чуттів - дотик і нюх, оскільки одна гра має 10 тактильних карток з різними поверхнями, а інша - 10 карток із запахами, які треба розпізнати з закритими очима. А це ще той квест!

У грі є 8 типів завдань: на пам'ять, уважність, швидкість мислення, швидкість реакції, координацію, логіку і просторову уяву, усний рахунок і тактильні відчуття.

Підходить для дітей від 7-8 років і родинного проведення часу.

Відповідно тренує логіку, увагу, швидкість реакції й мислення, усне мовлення, рахунок, тактильні відчуття, здатність аналізувати, а також розвиває фантазію і уяву.

Кортекс – топ-гра з нейропсихології, яка тренує шалену кількість когнітивних здібностей.

   

«Котосови» 

Гра вчить маленьких рахувати, а трохи старших – закріпити навики лічби і рахувати швидко. Має кілька рівнів і відповідно – варіантів правил. А ще, це містична гра з яскравими малюнками і легкими правилами! З її допомогою діти вчаться моментально визначати кількість, не перераховуючи. Це стає можливим завдяки використанню карток, на кожній з яких зображено 7 персонажів, серед яких коти і сови. Кожен персонаж може бути рудим, синім, плямистим або смугастим. Їх поєднання на всіх картках різне. Тому кожен раз, коли треба порахувати персонажів за однією з ознак (кількість, вигляд, текстура або колір), це вимагає серйозної концентрації, уваги і вміння швидко визначати кількість. 

Підходить для дітей від 4 років. 

Тренує навики лічби, швидкісної лічби, логіку, уважність, концентрацію, уяву.

«Читай-хватай» 

Ще одна гра на розвиток важливих шкільних навичок – цього разу читання. Для найменших допоможе навчитися читати, для першачків - удосконалити свої навички читання і розвинути швидкочитання. Гра у легкій веселій формі допоможе непомітно здолати бар’єр, який часто виникає у малюків при переході від вивчення букв і складів до читання цілих слів і речень. Це універсальна гра для кількох вікових груп – у ній три варіанти правил різної складності і два набори жетонів зі словами різної довжини (3-5 букв і 6-7 букв). «Читай-хапай» вчить не тільки складати з букв слова, але і миттєво зчитувати, розпізнавати слово цілком, наче «фотографуючи» його, адже суть гри полягає у швидкому зіставленні слова з картинкою. 

Підходить для дітей від 4 років

Тренує навички читання й швидкочитання, аналізу, зіставлення, уважність, концентрацію, уяву. 

«Бюро знахідок» 

Ця карткова гра на розвиток уваги для всієї родини. Для зручності усі картки поділені на рівні складності і відрізняються кольором рамки і цифрою в нижньому лівому кутку. Є можливість вибирати прості рівні і з легкістю їх проходити, або ускладнити собі завдання, якщо хочеться напружити мозок, або робити мікс із карт, з'єднавши прості і складні завдання. Правила гри прості, але вам знадобиться не лише уважність, а й швидка реакція. А вдумливих гравців гра змусить задуматись про порядок в домі й про те, як зробити так, щоб речі не губилися, у повсякденному реальному житті.

Підходить для дітей від 5 років. Тренує логічне мислення, швидкість реакції, координацію, аналіз, зіставлення, уважність, концентрацію, причинно-наслідкові зв'язки.

«Вовк, коза, капуста» 

Стратегічна гра побудована на основі старої загадки про вовка, козу і капусту. Тієї самої, де треба було перевезти тварин і капусту з одного берега на інший так, щоб ніхто нікого не з'їв.

У коробці ви знайдете картки із зображенням тварин, човнів, острова, варіантів розміщення, карти подій. Крім тварин із назви в колоді є ще собака. У грі все не так просто, як у загадці – є допомога й перешкоди, елемент випадковості і суперництва. В грі активізуються знання про рослини й тварин, харчовий ланцюжок і природні явища, тренуються навички логіки, аналізу, побудови стратегій і причинно-наслідкових зв’язків.

Підходить для дітей від 5 років.

Тренує логічне мислення, швидкість реакції, координацію, аналіз, зіставлення, уважність, концентрацію, причинно-наслідкові зв'язки. 

 

Гра для дитини – це не тільки забавка і відпочинок, це спосіб пізнання дійсності. Використання запропонованих нами ігор зробить процес підготовки і входження дитини в нову діяльність легким, безболісним, комфортним, цікавим і якісним. А ще – це прекрасна можливість спілкуватись і розвиватись разом із дитиною у родинному колі.

Навчайтесь і грайте з задоволенням!

 

Авторка: Олена Даниліна, письменниця, дослідниця, філологиня, викладачка