Кожна цивілізація в історії людства намагається залишити якийсь слід. Хтось записує себе на сторінки енциклопедій і підручників геніальними винаходами, хтось завойовницькими походами, а хтось розвинутою культурою. Та всі ці досягнення потребують титанічних зусиль від лідерів народів. Важко навіть уявити, чого їм це вартувало…

Хоча, необов’язково уявляти – можна просто взяти під свій контроль одну з величних імперій. Саме у ваших руках буде доля цілого народу, який потрібно привести до розквіту в нових локалізаціях від компанії Lord of Boards під назвами Imperium: Classics і Imperium: Legends. Знайдіть ідеальний темп розвитку, адже поспіх чи надто повільні кроки можуть так і залишити ваш народ просто згадкою в історії.

Яка нація до вас прихильна сьогодні?

Imperium: Classics і Imperium: Legends – це карткові настільні ігри-цивілізації. Протягом партії гравці намагаються зробити саме свою імперію найкращою серед присутніх. Це, звісно ж, визначатиметься за допомогою переможних балів й інших показників. Завжди важливо не поспішати з отриманням очок, аби не відставати в інших сферах.

Хто ж зібрав усі ці імперії разом?

Imperium: Classics і Imperium: Legends розробив дует авторів – Найджел Бакл і Девід Турчі. Розпочнімо з першого, адже його ім’я менш відоме. Британець розпочав свою кар’єру у світі ігор у далекому 2005 році. Перший його проєкт називався «Кельтський квест». Він не отримав прихильності користувачів, але й не змусив автора опустити руки. Із часом ще з’явилася гра Omega Centauri у 2014 році, а далі вже й була серія Imperium, про яку ми сьогодні говоримо.

Творчість Девіда Турчі вам може бути більш відомою. Народився він в Угорщині, але довгий час жив як у Британії, так і в Нідерландах. Молодий автор лише у 2014 році розпочав свою діяльність. Із того часу він брав участь у створенні майже сотні проєктів, що дійсно вражає. Дві його найвідоміші настілки – це «Анахронність» (46 місце на грудень 2021 року за версією сайту BoardGameGeek) і «Техену: Обеліск Сонця».

Є ще одна людина, чиє ім’я не можна пропустити під час розповіді про Imperium: Classics і Imperium: Legends. Це відомий македонський художник Михайло Дмітрієвськи. Хто слідкує за нашими локалізаціями, знає про його творчість – саме він був ілюстратором трилогії Західного королівства. Та й легендарними Вікінгами Північного моря теж він займався, а це вже солідний список для будь-кого.

Греки, римляни та скіфи разом

Imperium: Classics і Imperium: Legends – ігри комплексні, тож і підготовка тут має чимало нюансів. Її можна умовно розділити на підготовку для гравців і загальних компонентів. Врахуйте, що деякі нації змінюють ці правила. Перший і найважливіший крок – вибір нації, яку ви будете представляти. Варто ознайомитися з усіма варіантами попередньо. Візьміть колоду відповідної імперії та сформуйте її згідно з рекомендаціями у правилах. На завершення візьміть 5 карток собі в руки.

Загальна підготовка вже переходить до інших ігрових компонентів. Так, усі токени розміщуються в межах доступу всіх учасників. Вони отримують по 3 матеріали, 2 популяції, 1 прогрес, 5 виснажень, 3 дії. Останні два види токенів кладуться на карту держави. У центрі столу розміщується планшет ринку. Кожен тип карт займає своє відповідне місце. Кількість, знову ж таки, визначається правилами для кожного виду. Все, що лишилося, сформує основну колоду.

Битва за сторінки історії розпочинається

Нарешті, ми готові перейти до ігрового процесу настільних ігор Imperium: Classics і Imperium: Legends. Партія проходить серію раундів, протягом яких гравці намагаються заробити якомога більше переможних очок. Карта сонцестояння позначить того, хто ходитиме першим. Всі дії виконуються за годинниковою стрілкою, поки не дійде до останнього учасника. 

Усього ви маєте 3 опції на вибір у свій хід:

  • Активувати;
  • Оновити;
  • Здійснити повстання.

Після будь-якого з цих кроків пройдіть невеличку фазу очищення та передайте хід.

Розпочнімо з того, що відбувається під часи фази активації. Перш за все, ви маєте право виконувати дії. Для цього доведеться зняти відповідні жетони з карти нації. Така опція дає вам можливість зіграти картку з руки, щоби використати її ефект. Після цього вона може залишитись у вашій ігровій зоні аби відправиться до скиду.

Можливі й варіанти, коли ви захочете виснажити якусь зі своїх властивостей під час активації. Це теж дасть чимало бонусів, якщо у вас ще є доступні відповідні токени. Можливо, за це навіть доведеться доплатити.

Дія оновлення дозволяє скинути всі карти з руки, щоби взяти щось із ринку. Це може суттєво вам допомогти у кризовій ситуації. А от дія повстання дає шанс повертати карти заворушень до відповідного стосу, щоби вони вам не заважали протягом гри.

Усе завершується чисткою, що не залежить від виконаної дії. На будь-яку карту ринку додається жетон прогресу. Уже в цей момент ваш сусід може розпочати хід, адже ви ніяк не впливаєте на його дії. Скільки би ви жетонів не витратили протягом раунду, у вас завжди буде 3 дії та 5 виснажень. Можете скинути декілька карток, які вважаєте зайвими. Завершується цей етап добором карток до вашого ліміту руки.

Коли всі виконають свої дії, раунд завершується. У цей момент можуть активуватися картки із ключовим словом “Сонцестояння”. Після цього розпочинається новий раунд. Гра завершиться, коли буде активовано одну з умов. Як правило, це відбувається, коли вичерпається головна колода чи колода заворушень. Можливі й опції відповідно до різних фракцій. Якщо партія закінчилась підрахунком переможних очок, то цим вам і належить зайнятися для визначення переможця. Коли ж трапився крах цивілізацій, підраховуються картки заворушень. Найменша їхня кількість приведе вас до перемоги.

Ваші цивілізації будуть легендарними

Настільні ігри Imperium: Classics і Imperium: Legends – це захопливі стратегічні розваги, які взяли найкраще від інших цивілізацій. Саме це їм і допомагає утримувати увагу гравців, адже хочеться досягти максимуму зі своїм народом. Та й неповторне оформлення від Михайла Дмітрієвськи – це вже гарантія естетичного задоволення. Варіативність у будь-якій грі на дуже високому рівні (8 націй створюють унікальні комбінації), а об’єднані набори дають неповторні емоції.

Серія Imperium – це один із найамбітніших проєктів, із яким нам доводилось працювати (тексту там - огогого!). Сотні унікальних карток дозволяють проводити такі ж унікальні партії. Та й маестро соло-режимів Девід Турчі не підвів – навіть без компаньйонів грати цікаво. Та не втрачайте можливості отримати одразу два набори. А майбутніх крутих проєктів ще буде дуже й дуже багато, тож тримайте руку на пульсі!