Будь-який вид гри «Мафія»  дає безцінний матеріал для спостережень. З її допомогою можна наочно побачити, наскільки діти та дорослі здатні аргументувати свої висловлювання, вміють дотримуватися ігрових правил, слухати і чути партнера, виконувати свої ігрові ролі.  Граючи, можна розвивати емоційний самоконтроль, стресостійкість і грамотну стратегію поведінки в конфліктних ситуаціях. А якщо ви будете грати всією сімєю, то гра послужить способом згуртування сім'ї, допоможе краще пізнати один одного. Зміна ролей формує толерантну позицію учасників один до одного, розвиває інтуїцію.

Класична «Мафія» - це словесна рольова гра. Грати в неї рекомендується людям від 13 років. Оптимальна кількість гравців: від 8 до 16. Також існує спеціальне видання для дітей: звичайна версія та подарункова. Тут всі дії відбуваються в лісі, і замість мафії тут просто хижі тваринки. Як і у дорослій версії, у процесі гри тут моделюється боротьба меншої організованої групи з більшою неорганізованою.

За сюжетом класичної версії гри, втомлені від діяльності мафії жителі міста вирішують посадити у в'язницю всіх представників кримінального світу. У відповідь на це, бандити оголошують війну городянам. У лісі відбувається щось схоже ;) , тільки "лісове".

На початку ведучий роздає учасникам по одній карті, яка визначає їх приналежність до мафії чи мирних жителів. Гра проходить «вдень» і «вночі». Вночі активна мафія, вдень ​​– мирні жителі. У процесі чергування часу доби мафіозі і жителі міста ведуть кожен свою діяльність, в ході якої гравців в кожній команді стає все менше.

Інформація про події направляє всі подальші дії учасників. Гра вважається закінченою, коли повністю перемагає одна з команд, тобто коли  «вбиті» всі мирні жителі, або «посаджені» всі бандити. Якщо гравців дуже мало, то гра виходить занадто короткою, якщо ж гравців більше, ніж потрібно, виникає метушня і плутанина, і гра втрачає сенс. Щоб гра була цікавішою при різній кількості учасників, є ускладнений варіант гри з ролями, які мають особливі функції. Це стосується як «білих», так і «чорних» гравців. Іноді в гру включають нейтральні ролі, які грають ні за мирних жителів, ні за мафію, а просто самі за себе. Це ще більше ускладнює гру, і звісно ж, робить її ще цікавішою.

Гра «Мафія», перш за все, заснована на спілкуванні: обговореннях, суперечках, встановленні контактів і т. д., що максимально наближає її до реального життя. Адже в грі використовуються і проявляються всі риси і властивості людської особистості. Психологічний аспект гри такий, що, для успішної взаємодії з іншими, людина повинна намагатися застосовувати і розвивати свої акторські здібності, дар переконання, лідерство, дедукцію.

«Мафія» прекрасно розвиває аналітичне мислення, інтуїцію, логіку, пам'ять, кмітливість, театральність, соціальний вплив, командну взаємодію і багато інших важливих в житті якостей.

Основний психологізм цієї гри полягає в тому, яка ж команда все-таки здобуде перемогу. «Мафія» таїть в собі величезний потенціал і приносить величезне задоволення в інтелектуальному і естетичному плані.