Боїтесь мовного закону й нового правопису? Але вважаєте себе сміливим і сучасним? Тоді замість боятися треба йти й вивчати!

Якщо вам до душі серйозний науковий підхід, ви прагнете  вивчати першоджерела й робити власні висновки – велкам на офіційний сайт Верховної  Ради України, де знайдете  текст законопроекту й супровідні документи, і на офіційний сайт Міністерства освіти й науки України, де є повний текст нового правопису й стислий огляд змін у ньому.

Якщо ви дуже зайнята людина й часу на вивчення нормативних текстів вам бракує, то у нагоді стануть огляди змін, зроблені авторитетними науковцями чи виданнями. З таких раджу блог професора Олександра Пономаріва на сайті ВВС чи інтернет-видання Opinion ​​​​​​.

Якщо серйозності не хочеться зовсім, то варто вдатися до нових методів навчання! Як вам впровадження мовних змін у грі? Найлегший шлях до вивчення будь-якої мови – говорити і грати. А до вдосконалення рідної й поготів!

 

Поїхали?

Намбер ван, тобто за номером першим гра «Інтелектуал»Хочете вразити друзів ерудицією і знанням іноземних слів? Або продемонструвати словом і ділом свою любов до всього українського? Тоді вам точно підійде ця гра! Картки з категорії «Іноземщина» і «Наше усе» пасуватимуть під ці запити якнайкраще. А також під цілу низку інших!

Метою гри є вгадування слів із різних категорій, а переможцем стане найкращий і найспритніший знавець мови – той, хто набере найбільшу кількість балів. Ви скажете – ааа, це всім відомий «Крокодил» - і будете не зовсім праві. Адже крім пояснення слів без називання їх у грі є визначення способу пояснення. 

У комплекті гри йде цілих 200 гральних карт у різних категоріях, 50 бонусних карт і кубик для визначення способу пояснення. Відчуйте себе інтелектуалом і сміливцем, якому не страшні жодні фейхоа, фоє чи йогурти з марципанами, тобто правописи із законами!

Другий варіант «на поговорити» – та не просто так, а з гумором! – це гра "Несміяка" ​​. ​​​Принцип гри подібний до «Інтелектуала» - набір карток, зображене на яких треба пояснити, не називаючи прямо, та ще й із серйозною пикою, але так, щоб усі друзі надірвали животи. Насправді це буде непросто, адже набір карток – це смішні авторські ілюстрації і смішні слівця. Карти з малюнками є в різних категоріях: люди, ознаки / властивості, емоції / почуття, предмети, дії.

Гра доступна для дітей і дорослих компаній. Тож ніякі нові правила вам не страшні. Що більше говорити – то більший словниковий запас і практика!

Третій варіант – це настільна гра «Темпо» - також розрахована на дітей і дорослих. Розширюємо компетенції – тут потрібен не лише словниковий запас, а й відчуття часу і спритність мовлення. Адже за час, що вимірюється пісочним годинником, треба назвати якомога більше слів на певну тему і які починаються з визначеної літери. 

Грати можна вдвох, застосовуючи гру як методичний посібник для закріплення, наприклад, нової вивченої літери в початковій школі. Грати можна великою компанією, до дванадцяти осіб, використовуючи всі ігрові можливості – поле, пішаки, пісочний годинник і 180 карток. 

Четвертий варіант "Мемка і Мімка" додасть до ваших компетенцій емоційний інтелект. Навіть не знаю, що це більше – гра чи методичний посібник сучасного психолога, тренера, вчителя. Її можна використовувати не лише для «прокачки» розпізнавання емоцій, а й для тренування памяті, розвитку фантазії, вддосконалення ораторського мистецтва. Мемка і Мімка вчить вчасно розпізнати, вірно зрозуміти, а часом і проконтролювати свої чи чужі емоції. Може бути як забавкою для дітей, так і хорошим інструментом для тренування комунікаційних навичок та вміння зважено приймати рішення. До чого тут мова? Спитаєте ви. Та це ж очевидно! Для висловлення емоцій, відтвоерення ситуацій, вигадування історій, доведення власної думки – в кожному з 6 запропонованих авторами варіантів мовлення і комунікативні навичнки вам стануть у нагоді. Так дивишся – і зникне страх перед введенням будь-яких нових правил і законів, адже спілкуватися про важлве – легко і цікаво!

«Вишенька на мозок» - п’ятий варіант - улюблений "Диксит" (Dixit). Гра розвиває не лише комунікативні навички й мовлення, активізує уяву й пам'ять, а й розвиває креативне мислення, а ще – дарує естетичну насолоду. Автором колоди карт є французька художниця Марі Кардуа. Її сюрреалістичні картини не лишають байдужими нікого!

Суть гри полягає в тому, до до зображення на картці треба підібрати асоціацію, не описуючи саме зображення. Тут у нагоді стануть знання поезії й прози, пісень і кіно, бо асоціацією може стати що завгодно. Майстерність гравця вимірюється тим, що асоціація має бути, з одного боку, зрозуміла, з іншого – не така прозора й ясна, щоб її змогли відгадати інші. 

Отже, боремося зі страхами, вивчаємо мову й набуваємо нових компетенцій, граймо, спілкуймося й будьмо щасливими, бо ми того варті!

 

Авторка: Олена Даниліна, письменниця, дослідниця, філологиня, викладачка